Skolioza


Skolioza je nepravilan rast kičmenog stuba sa krivljenjem u jednu stranu koje se vremenom pogoršava i raste. Postoje dva osnovna „tipa`` skolioze: urođena i stečena. Skolioza nije samo bolest. Ona se prenosi i genima
Skolioza se jos uvek smatra jednim od veoma progresivnih i teskih deformiteta (oboljenja), u zavisnosti od toga koliko su krivine velike tj. koliko stepeni imaju. Za skoliozu se u klasicnoj medicini jos uvek ne zna uzrok i resenje, zbog cega nastaje i kako se leci, osim hirurskog zahvata na koji se ljudi prilicno tesko odlucuju, a vecina njih se i posle hirurske intervencije oseca mnogo gore. Poznato je da, ako se skolioza ne leci adekvatno i na vreme, ona se progresivno povecava i dolazi do totalne deformacije celog skeleta (misica, kostiju i dr.), s obzirom na to da 80% ljudske populacije ima krivu kicmu (skoliozu) i da je to bolest broj 1 modernog drustva. Skolioza (kriva kicma) je deformitet kičmenog stuba, posmatrano otpozadi, koji se uglavnom javlja tokom rasta dece, a najviše u pubertetu (od 10. do 17. godine) i po završetku rasta ona se ponekad delimično stabilizuje. Usled naglog rasta neki ledjni mišici ostaju kraci sa jedne strane, a sa druge strane su duži, sto prouzrokuje da se kičma savija i krivi celom duzinom ledja, formirajući krivine u obliku slova S. 

 Pored skraćenih i nesrazmernih mišića koji su u disbalansu, veliku ulogu kao uzročnik skolioze igra ZAROTIRANI ATLAS, kraća noga, nesrazmerni kukovi, deformisana karlica, deformacija sakroilijacnog zgloba i hemisakralizacija i lumbalizacija pojedinih pršljenova (dva ili vise pršljena spojenih u jedan). Prekomerno sedenje je takodje jedan od preduslova za nastanak skolioze, zato sto se kicma brzo i progresivno krivi. Naime, dok sedite pritisak na kicmu sa karlicnog dela je 2,5 puta veci nego kad stojite, sto znaci da se vasa kicma ukoliko sedite po ceo dan skoro 3 brze ostecuje i deformise nego kad stojite i u pokretu ste. Prilikom krivljenja kičme dolazi do raznih deformacija celog tela, pogotovu vratnog dela kičme; jedno rame je uglavnom spustenije od drugog, jedna lopatica vidljivo se izdvaja u odnosu na drugu i dolazi do disbalansa kukova i nogu i do pojave rebarnog gibusa (deformacije rebara). Skoliotičan položaj kičme može izazvati pritisak na nerve koji izlaze iz spinalnog (kicmenog) kanala cime se onemogucava funkcija tih nerava. Prilikom pritiska na nervne korenove od strane pršljenova koji su zarotirani u krivinama dolazi do oslabljene funkcije nerava i nervnih zavrsetaka. Samim tim upaljeni nervi koji izlaze iz kičme onemogućavaju rad pojedinih organa, ekstremiteta (ruke i noge), otezavaju cirkulaciju krvi do glave (vratna kicma) u kojima su nervni završeci uklještenih nerava..

Нема коментара:

Постави коментар