Prevencija deformiteta

Otkrijte na vreme

Da bi ovi deformiteti stopala, grudnog koša i kičmenog stuba bili uspešno lečeni najvažnije je njihovo rano otkrivanje kako pri redovnim sistematskim pregledima tako i kontrolama od strane roditelja i nastavnika u školama. Da li ima znakova koji mogu da ukazuju na prisustvo deformiteta može se utvrditi pažljivim posmatranjem deteta u uspravnom položaju. Najpre treba pogledati stopala, da li je težina ravnomerno raspoređena, da li ima ravne tabane, kakav je položaj prstiju i skočnih zglobova. Zatim proveriti da li se kolena dodiruju ili preklapaju ili su možda otišla previše u nazad. Nepravilan položaj stopala i kolena dovodi do lošeg položaja karlice, koja može da bude nagnuta na jednu stranu ili je donji deo povučen u nazad. Trouglovi stasa (prazan prostor koji ograničavaju trup i ruke) treba da budu simetrični. Prisutne asimetrije na zglobovima nogu mogu da dovedu do nejednake visine lopatica i ramena. Kičmeni stub posmatran s leđa treba da bude u pravoj liniji sa jasno izraženim koštanim nastavcima.


Sta roditelji mogu da urade da do deformiteta ne dodje?

Nema jednostavnog i lakog recepta da se spreči pojava i progresija deformiteta stopala i kičme kod dece ali ako shvatite važnost fizičke aktivnosti i na vreme detetu stvorite naviku vežbanja ono će je usvojiti za čitav život pa su veće šanse da će rasti bez deformiteta ili će ga uspešno korigovati ako do njega dođe.

Da bi uspelo u tome:
  • uključite ga u sve što je primereno njegovom uzrastu
  • napravite razuman plan fizičkih aktivnosti
  • uvrstite ih u dnevni raspored kako bi postale navika
  • praktikujte kao porodica zdrav način života
  • i obavezno neka sve to bude zabavno

Deformiteti kičme se nakon perioda rasta više ne mogu ispraviti, a brže se razvijaju i pogoršavaju u pubertetu. Zato je veoma važno da se dete zdravo hrani kako bi okoštavanje bilo što pravilnije. Hranom treba unositi što više kalcijuma, natrijuma i fosfora.
Takođe, za prevenciju deformiteta kičmenog stuba veoma je važna fizička aktivnost. 

Dugotrajno sedenje ispred televizora ili računara pogubno je za kičmu i trebalo bi ga svesti na najmanju moguću meru. Preporučuje se gledanje televizije u ležećem položaju (najbolje je ležanje na podu).

Нема коментара:

Постави коментар